Protez cerrahisi özellikle de kalça eklemi ileri derecede hasar gören hastalarda başvurulan cerrahi yöntemlerden birisi ve en önemlisidir. Hasarlı eklem yerine yapay bir eklem uygulanan kalça protezinde titanyum ya da kobalt kromdan imal edilen ana parçalar kullanılmaktadır. Bu parçaların yanı sıra eklemleştikleri yerde plastik, seramik veya metal parçalar yer alır. Kalça protezinin kemiğe iki farklı şekilde tutturulabildiği protez cerrahisinde, ileri derecede kemiği zayıflamış hastalarda çimentolu protez uygulaması yapılabilir. Diğer bir yöntem ve yaygın olarak kullanılan çimentosuz protez uygulamalarıdır. Bu protezlerin yüzeyleri gözenekli bir yapıda olup kemiğin protezin bu gözeneklerine girmesiyle sağlıklı bir şekilde protezin tespit edilmesi gerçekleşir. Genç ya da yaşlı hasta fark etmeksizin başarıyla tamamlanan protez cerrahisi uygulamalarında elbette her hasta için uygun olan protez hazırlanmaktadır.

Kimler Kalça Protezi Yaptırabilir?

Kalça ekleminde kırık, çıkık veya kalça kemiğinde çürüme görülen hastalarda, protez cerrahisi uygulanmaktadır. Ayrıca kalça eklemi tedavisi gören ve sonuç alamayan hastalar için de protez kullanımı gerekebilir. Öte yandan gündelik yaşam aktivitelerinin engellenmesine neden olan kısıtlılık, kısalık ve şiddetli ağrı durumlarında en iyi tedavi yöntemi, kalça protezidir. Genelde her yaştan hastaya kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde yapıldığı unutulmamalıdır.

Kalça Protezinin Ömrü Ne Kadar?

Kalça protezini meydana getiren parçalar, kişinin hareketi esnasında ortaya çıkardığı sürtünme miktarına bağlı olarak belirli bir süre kullanılabilir. Protezin gevşemesine ve beraberinde şiddetli ağrılara neden olan aşınma riskine karşı uygun teknikler kullanılarak tedbir alınabilir. Modern protez tasarımları sayesinde günümüzde kalça protezlerinin ömrü 30 yıla kadar uzayabilir. Özellikle de metal ara yüzlü ve seramik protezlerin 30 yıldan uzun kullanılabileceği düşünülmektedir. Zamanla gevşeyen protezler için hastaya ikinci bir ameliyat uygulanır ve protez uygun olarak yeniden yerleştirilebilir.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Epidural veya genel anestezi altında yapılan kalça protezi ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından hastaların ağrı hissetmemesi için genelde damar yolundan takılan ağrı pompaları kullanılır. 4-5 gün kadar hastanede istirahat edecek olan hastaların yürüteç veya koltuk değnekleriyle hastalar ameliyatın ertesi günü yürütülmeye başlanır.

Ameliyat sonrası minimum 6 haftaya kadar bacak bacak üstüne atılmamalıdır. Ayrıca alaturka tuvalet kullanılmamalı, oturma sırasında ani hareketlerden (öne eğilme, arkaya hareket etme) kaçınılmalıdır. Yine bu dönemde dizlerin kalça hizasından yukarıya doğru kaldırılmaması da önemlidir. Gelişen teknolojiler sayesinde artık protez cerrahisinde ciddi bir komplikasyon riski bulunmadığı için başarılı sonuçlar elde edilmek