Kalça protezi, kalça kırıkları, kalçada kireçlenme ve kalça ekleminin baş kısmındaki damarların fonksiyonunu kaybetmesi durumunda uygulanır. Kalça kireçlenmesine bağlı oluşacak rahatsızlıkların gündelik yaşamı etkilediği bilinir. Ayrıca kalçanın çevresinde yaşanan kırıklar da fonksiyonları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle günümüzde kalça protezinin yapısı ve ömrü de merak konusudur. Kullanım amacı, bozuk eklem yüzeylerinin yapay olarak hazırlanan materyallerle değiştirilmesi ve bu sayede tekrar fonksiyon kazandırılması olan kalça protezinin yapısı, türüne göre değişmektedir. Bu protezler sayesinde hastaların ortalama 30 seneye kadar rahat bir şekilde gündelik aktivitelerine devam ettiği bilinir.

Kalça Protezi Çeşitleri
Kalça protezi yapısı itibariyle farklı şekillerde incelenir. İlk olarak total kalça protezi, ameliyatla beraber eklemin her iki yüzeyinde uygulanan bir protez türüdür. Özel hazırlanan bu protezler ise çimentolu ve çimentosuz olarak uygulanabilir. Çimentolu kalça protezleri iyi uygulandığı takdirde 30 yıla kadar dayanabilir. Çimentolanan kemik bölgesinin basınçlı suyla beraber yıkanması, oldukça başarılı sonuçları beraberinde getirir. Bu protezin tek dezavantajı, kemik yüzeyinden gevşeyebilmesidir. Ayrıca herhangi bir sorunun yaşanması halinde değiştirilmesi bazı teknik zorlukları beraberinde getirir.
Çimentosuz kalça protezi ise günümüzde en çok tercih edilen protezlerdendir. Üzerinde kemiklerin büyümesine destek olan pütürlü bir yüzey bulunan bu protezler, kemikle kaynaşmayı sağlar. Uyluk kemiği içine ve yuvaya monte edilen çimentosuz kalça protezinde döküm teknolojisinden yararlanılır.
Günümüzdeki genç hastalarda bazen yüzey kaplamalı protezler kullanılabilir.

Kalça Protezinin Yapısı
Kalça protezleri, yuva ve top cinsine göre değişmektedir. En ucuz protez tipi metal baş – plastik yuvadır. Ancak teknolojinin gelişimiyle özel kaplama başlar kullanılmaya başlanmış ve bu protezlerin yerini seramik baş ve yuva almıştır. Sürtünmeye karşı son derece dayanıklı olan seramik baş ve yuvalar özellikle genç hastalarda tercih edilir. Son olarak metal baş ve yuva ise daha çok ileri yaştaki kişilere uygulanan protezler olarak bilinir ve tercih edilir.

Kalça Protezinin Ömrü Ne Kadardır?
Kalça protezinin ömrü tamamen uygulanan teknolojiyle ve sanata uygunluğuyla ilgilidir. Bunun yanı sıra hastanın aşırı kilolu ve hareketli olması da kısmen ömrünü etkileyebilir. En iyi protezlerin ve teknolojinin kullanımı sayesinde kalça protezinin ömrü 35 yıl ve daha ötesine kadar çıkmayı başarmıştır.