Kalça ekleminin ileri derecede harap olması durumunda uyguladığımız kalça protezi, birçok kalça probleminde kullanılmaktadır. Kalçada ileri derecede hasara yol açan durumlar; kalça kırıkları, doğumsal kalça çıkıkları veya kalça gelişim geriliği, kalça eklemi kireçlenmesi ve eklemi ilgilendiren iltihaplanmalar olarak sıralanabilir. Öte yandan kireçlenen ve farklı nedenlerden dolayı bozulan eklem yüzeylerinin değiştirilmesi de bazı durumlarda nadiren tercih edilmektedir. Bireylerdeki ağrılı kalça eklemi gündelik yaşamı olumsuz etkilerken, ayrıca sosyal ve psikolojik durumu da olumsuz olarak etkilemektedir. Gün içindeki aktiviteleri kısıtlayan ağrılı kalça eklemi, ilaç tedavisine çoğu kez cevap vermediğinden ciddi ağrılara neden olmaktadır. Yaşa bağlı olarak da, romatizmal hastalıkların artması da kalça bölgesinde kireçlenme nedeni olarak sayılabilir. Son olarak tedavi edilmemiş veyahut tedavisi başarısız sonuçlanmış doğuştan kalça çıkığı olan hastalarda da ağrı sebebiyle kalça protezi uygulaması gereklidir.

Kalça Protezi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kalça protezi, kalça eklemi ileri derecede hasar görmüş kişiler başta olmak üzere;
• Gündelik yaşam aktivitelerini engelleyecek kadar şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı olanlara
• Rehabilitasyon, fizik tedavi, baston ya da ilaç kullanımı gibi tedavilerle sonuç alamayanlara
• Birtakım hastalıklar nedeniyle kalça eklemi hasar görmüş kişilere uygulanmaktadır.

Kalça protezi ameliyatı için yaş sınırı yoktur. Vücut gelişimini tamamlamış ve rahatsızlık hisseden her yaştaki hasta için uygundur. Ameliyatta eklemde hasara uğrayan yuva ve karşısındaki uyluk kemiğinin başı çıkarılarak yerine seramik, plastik ya da metal yuva ve baş takılır. Bu işlem çimentolu veya çimentosuz olarak uygulanabilir.

Kalça Protezi Takılan Kişi Hangi Durumlara Dikkat Etmelidir?

Kalça protezi çok uzun yıllar hastaya kendi eklemi gibi eşlik eder. Ama sonuç olarak yapay bir malzemeden yapıldığı için protez takıldıktan sonra çarpma ve düşme gibi travmalar sonucunda protezde bir takım sıkıntılar yaşanabilir. Bunun dışında ameliyat sonrası hastalar minimum 7-8 hafta boyunca bacak bacak üstüne atmamalı, dizleri kalça hizasından yukarıya kaldırmamalı ve diz bölgesini zorlayan tüm alışkanlıklardan kaçınmalıdır. Ayrıca hastalar protezli bölgeyi korumalı, aşırı öne doğru eğilmemelidir.

Kalça Protezinin Riski Var mı?

Kalça protezi ne kadar uygun koşullarda takılırsa o kadar az risk oluşturur. Ameliyatlarda en sık karşılaşılan komplikasyonlardan bir tanesi enfeksiyon olup, diğeri teknik hatalara bağlı olarak kalçanın yerinden çıkması, ameliyat esnasında kemik kırıkları, yumuşak doku yaralanmaları ve sinir ağrazları gibi önemli riskleri beraberinde getirebilir. Protez enfeksiyonlarında protezde erken gevşeme görülmesi şiddetli ağrılara sebep olacağından mutlaka ameliyatın yenilenmesi gerekir. Ayrıca kan pıhtılaşması da gerekli önlemler alınmadığı zaman kalça protezi riskleri arasındadır.
Kalça protezi uygulamasının 3. gününden itibaren başlayabilecek kan pıhtılaşmasına özellikle dikkat edilmelidir. Pıhtının akciğere ya da beyin bölgesine atması halinde yaşam riski ortaya çıkabilir.