Vücuda en çok yük binen önemli eklemlerden olan kalça bölgesi, uyluk ve leğen kemiğinden oluşmaktadır. Tamamen kıkırdakla kaplı olan bu bölge, hareket gücünü kaslardan alırken bazı olumsuz durumların yaşanması, kalça protezi ameliyatı zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Öncelikle kalça bölgesindeki eklemler pürüzsüz ve yumuşaktır. Kıkırdak dokusunun sağlıklı olması sayesinde baskıyı kolayca kontrol altına alan bu bölgede hareket etmek için ihtiyaç olunan güç elde edilir.  Kalça bölgesinde yaşanan ağrılar bir süre sonra çok daha şiddetli bir hale geleceğinden, kalça protezi ameliyatı da kaçınılmazdır.

Kimler Kalça Protezi Yaptırabilir?

Kalça protezi olmak için gerekli bazı koşullar vardır. İlk olarak yürüme, eğilme ve merdiven inip çıkma gibi aktiviteler, kalça ağrısı sebebiyle kısıtlanıyorsa kalça protezi söz konusu olabilir. Ayrıca aşağıdaki durumlardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız kalça protezi ile tedavi edilme şansınız vardır;

  • Kalçadaki sertlik hissi sebebiyle hareket kabiliyeti kısıtlanıyorsa
  • Ağrı kesici ve ağrıyı azaltmaya yönelik tedaviler hastayı rahatlatmıyor ve yaşam konforu bozulmuşsa
  • Kalçadaki ağrı gece uyurken veya gündüz dinlenirken yaşanıyorsa

Kalça protezi ameliyatından sonra bu bölgedeki ağrılar ciddi oranda azalır veya tamamen kesilir. Kalça protezi sonucunda gündelik yaşam kolaylaşırken artık ağrısız bir şekilde hareket edilebilir. Cerrahi tedavi öncesi diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan hastalar da vakit kaybetmeden kalça protezi yaptırarak son derece güzel sonuçlarla karşılaşabilir.