Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça eklemi vücudun en büyük eklemlerinden biridir. Burada Pelvis ve Femurun üst kısmı diyebileceğimiz iki kemiğin yüzeyleri eklemlerin kıkırdakları ile kaplıdır. Bu kıkırdaklar hareket ederken kemiklerin birbirine olan sürtünmesini ve birbirleri üzerinden kayıp gitmelerini sağlamakla görevlidir. Bu kıkırdaklarda kireçlenmeye bağlı ortaya çıkan hastalıkta hastanın durumuna göre ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi seçenekleri vardır.

Total kalça artroplastisi olarak da bilinen bu operasyonda, hasarlı kemik ve kıkırdak çıkarılır ve kalça protezi ile değiştirilir. Hasar görmüş femur başı çıkarılır ve yerine femurun oyuk merkezine yerleştirilmiş metal bir sap kullanılır. Kökün üst kısmına metal veya seramik bir bilye yerleştirilir. Bu top, hasar görmüş femur başının yerine geçer. Hasarlı kıkırdak yüzeyi çıkarılır ve metal bir soket ile değiştirilir. Soketi yerinde tutmak için özel bileşenler kullanılır. Doğal kayma hareketini sağlamak için seramik veya metal bir yapay protez yerleştirilir.

Ameliyat sürecinin belirleyicisi hastanın kendisidir. Yani ameliyata hasta ve doktor karar verir. Genelde kalça kireçlenmesinin ya da doğumsal kalça çıkığı gibi hastalıklarında tedavi olarak kullanılabilen bu seçeneği değerlendirirken, hastanın ağrılarının şiddeti ve gündelik aktivitelerine engel olup olmaması ya da ne kadar en olduğu belirleyici olur.

Ameliyat süresi ortalama 1-2 saattir. Ayrıca ortalama 3-4 gün gibi bir süre hastanede kalmak gerekebilir. Ameliyat sonrası yapılması gerekenler ve öneriler sizlere sunulur. İyileşme ve hareket kısıtlılığınızın ortadan kalkması bu önerilere ne kadar uyduğunuzla doğru orantılıdır.