Kalça protezi ameliyatı sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle günümüzde önemli bir yan etkisi olmadan uygulanan kalça protezleri kobalt krom veya titanyumdan üretilmektedir. Hareketli kısmında seramik veya metal hastanın yaşına göre değişebilir. Üretilen protezler vücut tarafından kabul edilebilen maddelerden yapılır. Ancak enfeksiyon varlığında çıkartılmaları gerekebilir. Kalça bölgesi ileri derecede hasar gören bireylere yapılmaktadır. Ayrıca gündelik hareketleri ciddi anlamda kısıtlanan, eklem enjeksiyonlarıyla sonuç alınamayan, çıkık ve kırık gibi vakalar sonucunda ağrı yaşayan her hastaya kalça protezi yapılabilir. Genç ve yaşlı hastalarda sorunsuz olarak uygulanan kalça protezi uygun olan her yaştaki bireyde tercih edilebilir.

Kalça Protezinden Sonra Alınması Gereken Tedbirler

Ameliyat sonrası ilk 6 hafta çok önemlidir. Hastalar bu süreçte aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir;

 • Hastanın alçak yere oturması uygun değildir. Daima otururken diz eklemi kalça ekleminden daha aşağıda olacak şekilde yüksekçe bir yere oturmak gerekir.
 • Bacağı içe veya dışa aşırı çevirmek yanlıştır. Ayak yerde sabit dururken vücut sağa sola döndürülmemelidir.
 • Bu süre içerisinde çömelmek ve bacak bacak üstüne atmak sıkıntı yaratabilir.
 • Hastalar kasları yeterli güce kavuşuncaya ve eklem hareketleri serbest yapılıncaya kadar yürüteç veya koltuk değneğinden destek alırlar. Ortalama 4 hafta civarında desteksiz yürümeye başlanır.
 • Ameliyatın 5. Gününden sonra merdiven inip çıkma egzersizleri yapılabilir.
 • Yan yatmak isteyen hastalar bacak arasına kalın bir yastık alarak bunu gerçekleştirirler.

Bu alınan önlemler iyi yapılmış bir protezde 6. Haftanın sonunda sona erer. Bundan sonra ki yaşamında normal insan gibi her istediğini yapabilir.

Kalça Protezi Sonrası Yapılacak Egzersizler

Her ameliyat sonrasında  yapılması gereken egzersizler vardır. Bu egzersizlerin amacı, iyileşme sürecini hızlandırmak, eklem hareket açıklığını arttırmak, kas güçlerini normal düzeyine getirmek ve ameliyattan sonraki dönemde ağrıları azaltmaktır. Basit hareketlerden oluşan bu egzersizler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ayaklar, bilekten dışa ve doğru çevrilerek günde 3-4 kez bu hareket tekrarlanabilir.
 • Yine ayaklar, ayak bileğinden ileri ve geri basıp çekilerek rahatlatılabilir. Günde 5-10 dakikada bir yapılması gereken bu hareket aslında yoruluncaya kadar devam ettirilmelidir.
 • Kalça kasları sıkılmalı ve bu işlem sırasında 5’e kadar sayılmalıdır. Günde 10 kez bu hareket yapılarak kalça bölgesi rahatlatılmalıdır.
 • Bacaklar yanlara doğru açılarak kapatılmalıdır. Bu hareket günde 10 defa yapılabilir.
 • Yatar pozisyonda olan bireyler bacaklarını düz kaldırarak 10 saniyeye kadar bu şekilde tuttuktan sonra yavaşça bırakabilir.

Sıralanan bu egzersizler yoruluncaya kadar yapılmalıdır.