Kalça Kireçlenmesi Nedir?

İnsan vücudunda ağırlığı taşıyan kalça eklemi aslında en çok bozulmaya ve aşınmaya uğrayan eklemlerden biridir. Tıpta osteoartrit olarak adlandırılan bu vakalarda kalça bölgesi ciddi anlamda etkilenebilir. Kalçada yer alan kıkırdaklı yapının aşınmasıyla beraber ortaya çıkan kalça kireçlenmesinin bazı belirtileri de vardır. İlk belirtiler uyluğun iç ve ön kısmında ciddi ağrılar, kasık ağrıları ve aktivitelerle devam eden ağrının artmasıdır. Bu tür ağrılar genelde istirahatle beraber azalır. Tedavi edilmeyen kalça kireçlenmesi nedeniyle bireyler ilerleyen zamanlarda yürümede ciddi zorluklar çekebilir. Ayrıca eklem çevresinde kemik dikenlerin gelişmesi, kalça hareketlerini tamamen ortadan kaldırabilir.

Kalça Kireçlenmesi Neden Olur?

Kalça kireçlenmesinin ilk nedenlerinden biri genetik faktörlerdir. Aile bireylerinde kalça yuvasında yapısal bir bozukluk varsa, diğer aile fertlerinde de yapısal bozukluk ve sonucunda kireçlenme gözlemlenebilir. Ayrıca kalça eklemini ilgilendiren bazı çocukluk yaşı hastalıkları bulunmaktadır. Femur büyüme kıkırdağı kayması ve Perthes gibi rahatsızlıklar, ileri yaşlarda kireçlenmeye davetiye çıkarabilir. Ağır sporlar, kıkırdak yaralanmaları, kalça eklemi yaralanmaları, aşırı kilolar ve enfeksiyonlar da kalçada kireçlenmeye sebep olabilir.

Kalça kireçlenmesi doğuştan olabileceği gibi geçirilen hastalıklar veya travmalar nedeniyle de yaşanabilir. Bazı hastalıklar, eklemlerdeki yük dağılımını doğrudan etkileyerek eklem mekaniğini bozmaktadır. Bu tür durumlarda teşhis konularak hızlı bir şekilde protez öncesinde farklı cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kalça kireçlenmesi belirtileri arasında en sık gözlemlenenler;

  • Eklem hareketleri esnasında kalçadan ses gelmesi
  • Hareket sırasında kısıtlılık ve eklemde sertlik
  • İstirahatle geçen ağrılar
  • Gün sonunda başlayan şiddetli eklem ağrıları

Kalça kireçlenmesinin en önemli belirtisi kalça eklemlerinde kısıtlanma ve ağrıdır. Başlangıçta seyreden ağrı bir süre sonra harekette kısıtlamaya neden olur. Ancak bu ağrılar kalçaları değil, kasık bölgesini etkiler ve diz bölgesine doğru yayılır.

Kalça Kireçlenmesi Teşhisi

Kalça kireçlenmesi teşhisi konulurken detaylı bir uzman muayenesi yapılmalıdır. Ancak kesin tanı için röntgen uygulamasından faydalanılır. Bazen ayırıcı tanı işlemleri sırasında ileri görüntüleme tekniklerinden olan sintigrafi, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi ile beraber kan tetkiklerine başvurulabilir.

Kalça Kireçlenmesinde Tedavi Yöntemleri

Hastalığın erken dönemlerinde ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi, kilo verdirme, yük azaltıcı destek kullanımı gibi yöntemlere başvurulur. İlerlemiş hastalıkta bu yöntemlerle hastanın günlük yaşam konforu sağlanamayacağından cerrahi girişim söz konusudur. Günümüzde kalça protezi cerrahisi ile son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu günkü teknolojiyle ve cerrahi uygulamalarla protezlerin sağlıklı kullanım ömrü 30’lu yıllara ulaşmıştır.