İleri yaşlarda sıkça görülen kalça kireçlenmesi, gündelik yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir. Kronik bir problem olan kalça kireçlenmesinde tedavi yöntemleri de farklıdır. Son zamanlarda kalça protezi ameliyatı yoğun olarak uygulanmakta ve ameliyat sonrası egzersizlerden büyük ölçüde yararlanılmaktadır.

Kalça kireçlenmesinin en önemli nedenleri;

• Aşırı kilolu olmak
• Romatizmal hastalıklar
• İleri yaş
• Daha önce kalça çıkıklığı yaşamak
• Kalça ekleminde daha önce farklı sorunların yaşanması
• Genetik faktörler olarak sıralanmaktadır.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalça kireçlenmesi belirtilerinin en yaygın şekli, eklemlerdeki ağrılardır. Bireyler bu ağrı nedeniyle uzun süre yürüyüş yapamaz ve ayakta duramaz. Ayrıca oturma, kalkma ve eğilme gibi hareketlerde sorunlar yaşanır. Yorgun olunduğunda ağrılar artarken sadece dinlenme sırasında ağrılar hafifler. Eğer kalça kireçlenmesi ilerlemiş ise istirahat ve uyku sırasında da ağrılar yaşanmaktadır.

Kalça Protezi Sonrası Egzersiz Programı

Kalça egzersizleri, protezden sonra eklemlerin güçlendirilmesi için uygulanır. Bu egzersizler ayrıca protezlerin daha sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlar. Kalça kireçlenme egzersizleri arasında yüz üstü uygulamaları şu şekilde sıralanır;
• Sorunlu taraftaki bacağın dizden bükülmesi ve ardından 5’e kadar sayılmasıyla egzersiz yapılabilir. Sayımdan sonra aynı pozisyonda işleme devam edilir.
• Ameliyatlı veya sorunlu taraftaki bacak, kalçadan yukarıya doğru düz pozisyonda kaldırılır. Ardından 5’e kadar sayılır ve yine başlangıç pozisyonuna dönülür.

Yüzü koyun yatarak da kalça protezi egzersizleri yapılabilir. Ameliyatlı taraftaki bacağın ayak bileğine, doktorun önereceği bir kiloda ağırlık bağlanır. Bacaklar düz olarak kalçadan itibaren kaldırılır ve daha sonra başlangıç pozisyonuna dönüşür. Yine yüzü koyun yapılacak diğer egzersiz, ağırlık takıldıktan sonra dizin bükülmesi ve başlangıç pozisyonuna getirilmesiyle uygulanır.Kalça kireçlenme egzersizleri sırtüstü uzanarak da yapılabilir. Sorunlu tarafta bulunan bacağın ayak bileklerine hekimin önereceği kiloda ağırlık takıldıktan sonra;

• Diz ve kalça bükülür.
• Bacak göğüs bölgesine doğru çekilir.
• Ardından yavaş hareketlerle başlangıç pozisyonuna dönülür.

Sırtüstü olarak bacak 20 cm yukarı kaldırılarak 10’a kadar sayılır ve tekrardan bırakılır. Bu da kalça kireçlenme egzersizleri arasındadır.
Sıralanan bu hareketler bağımsız bacak için de uygulanabilir. İdeal kilonuzu korumak ve fazla kilolardan kurtulmak için yapabileceğiniz bu hareketler, kalça bölgesinde oluşabilecek deformeleri de engeller. Ayrıca egzersiz döneminde uzun süre hareketsiz kalmak sakıncalıdır. Egzersizleri günlük yürüyüşlerle desteklediğinizde protezlerin sorunsuz bir şekilde kalçada kalabileceği unutulmamalıdır.